ACPL-217-50BE Transistor Output Optocouplers Broadcom Avago SOIC-4
Walton Electronics Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : original
Model Number : ACPL-217-50BE
Place of Origin : original
MOQ : 10pcs
Price : 3.67-5.55usd
Payment Terms : T/T, Western Union,paypal
Supply Ability : 1000pcs/months
Delivery Time : 2-3 workdays
Packaging Details : standard
Certification : ISO9001:2015standard
product name : ACPL-217-50BE
Product Category : Transistor Output Optocouplers
Package / Case : SOIC-4
Fall Time : 3 us
Height : 2 mm
Length : 2.6 mm
Contact Now
 Current transfer ratio (CTR: 50% (min) at IF = 5 mA, VCC = 5V)
 High input-output isolation voltage (VISO = 3750VRMS)
 Non-saturated Response time (tr: 2 μs (typ) at VCC = 10V, I C = 2 mA, RL= 100Ω)
 SO package
 CMR 10 kV/μs (typical)
 Safety and regulatory approvals — cUL — IEC/EN/DIN EN 60747-5-2
 Options available: — CTR Ranks 0, A, B, C, and D
Transistor Output Optocouplers
RoHS: Details
SOIC-4
NPN Phototransistor
1 Channel
50 mA
80 V
50 mA
3750 Vrms
0.4 V
1.4 V
6 V
200 mW
- 55 C
+ 110 C
Reel
Cut Tape
MouseReel
Configuration: 1 Channel
Current Transfer Ratio: 130 %
Fall Time: 3 us
Height: 2 mm
Length: 2.6 mm
Product Type: Transistor Output Optocouplers
Rise Time: 2 us
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Optocouplers
Width: 4.4 mm